Sırbistan

’27-29′ başlıklı içerik sayfası anlatılmak istenen ülkeyle ilgili önemli noktaların belirlenip kısa ve öz cümleler halinde 27 ya da 29 maddede okuyucuya sunulmasıdır.”

 1. Sırbistan, Osmanlı’nın Balkanlarda olduğu süre içerisinde 500 yıl Osmanlı hakimiyeti altında kaldı.
 2. Osmanlı’nın Balkanlardaki en uç sancak noktası olan Sırbistan’a bağlı Sanjak bölgesi günümüzde hala Müslüman Boşnakların yoğun olarak yaşadığı bir bölge olarak varlığını devam ettirmektedir.
 3. 17. ve 18. Yüzyılda Avrupa’yı etki altına alan milliyetçilik hareketleri Balkanlarda Sırbistan üzerinden harekete geçmiştir.
 4. 1806 yılında Osmanlı’ya karşı isyan başlatan Sırplar bu isyanlarla bağımsızlıklarını kabul ettirmek istemişlerdir. Bu isyanlar her ne kadar bağımsızlıkla sonuçlanmasa da bazı imtiyazlar elde etmelerini sağlamıştır.
 5. 1878 – Berlin Antlaşması ile Sırbistan tamamen bağımsız oldu ve 1882’de Sırbistan Krallığı ilan edildi.
 6. Birinci Dünya Savaşı’nı ateşleyen kıvılcım ise bir Sırp gencinin eylemiyle ateşlendi. Gavrilo Princip adındaki Sırp milliyetçisinin, 28 Haziran 1914 tarihinde Avusturya-Macaristan veliahtı Arşidük Franz Ferdinand’a düzenlediği saldırı sonucunda veliahtın ölmesiyle savaş başladı.
 7. Tüm ülkelerden 65.038.810 askerin katıldığı savaş, arkasında resmi rakamlara göre toplam 8.556.315ölü, 21.219.452 yaralı ve 7.750.945 kayıp veya esir bırakmıştır.
 8. Tarih boyunca daima önemli bir noktada olan Sırbistan, SSCB imparatorluğunun var olduğu dönemde Balkanlarda önemli merkez noktalardan biri olmuştur.
 9. Sırbistan SSCB’nin yıkılmasının ardından kurulan Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nin lider isimlerinden biri olmuştur.
 10. Birinci Dünya Savaşı’nı bitiminin akabinde, 1 Aralık 1918 tarihinde ‘Sırp, Hırvat ve Sloven Krallığı’ olarak da bilinen, Yugoslavya (Güney Slavları) Krallığı kuruldu.
 11. 1990’ların başında Yugoslavya’dan ayrılan Hırvatistan, Makedonya ve Bosna-Hersek bağımsızlığını ilan etti.
 12. Yine 1990 yılında Sırbistan, Voyvodina, Kosova ve Karadağ özerk bölgeleriyle birlikte, Yugoslavya Federal Cumhuriyeti adında bir ülke haline geldi.
 13. Yugoslavya Federal Cumhuriyeti’nin sırp lideri Slobodan Miloseviç, Bosna-Hersek’in bağımsızlığını engellemek için bu ülkedeki Sırp nüfusundan da yararlanarak 1 Mart 1992’de savaş başlattı.
 14. Bosna-Hersek’te başlayan üç buçuk yıl süren savaş 14 Aralık 1995’te Dayton Barış Antlaşması ile sonlandı.
 15. Savaşta 100 bin Boşnak öldürüldü. 50 bine yakın kadın tecavüze uğradı, 2 milyon kişi ise mülteci durumuna düştü.
 16. Bosna Kasabı olarak bilinen eski Sırp lider Radovan Karadzic’in işlediği soykırım, savaş suçları ve insanlığa karşı suçlardan 2016 yılında aldığı 40 yıl hapis cezası 20 Mart 2019 günü alınan kararla müebbet hapse mahkum edildi.
 17. Kosova, Sırp tarihi ve ulusal kimliği için özel bir anlam taşır. Çünkü Ortaçağ Sırp Krallığı’nın kurulduğu yer Kosova’ydı. Ayrıca, Sırp Krallığının çöktüğü yer de Kosova olmuştur.
 18. Kosova Meclisi, 17 Şubat 2008 Pazar günü yaptığı oturumda Türkiye saati ile 16:39´da eyaletin Sırbistan’dan ayrıldığını ve bağımsız Kosova Cumhuriyeti’nin kurulduğunu ilan etti.
 19. Kosova’nın bağımsızlığını ilan etmesiyle Sırbistan Başbakanı Kostunitca radyo ve televizyonlardan naklen yayınlanan konuşmasında, “Avrupalı yandaşlarıyla birlikte bu şiddetin sorumlusu ABD Başkanı, Sırp tarihine kara harflerle yazılacaktır. Bugün 17 Şubatta, NATO’nun kontrolündeki Kosova’nın kukla devleti, Sırbistan toprakları üzerinde yasa dışı biçimde ilan edildi. Bu bir şiddet eylemidir. Siyasi tahribatçı, acımasız ve ahlaksız ABD, bu benzersiz yasa dışılığı yarattı ve görüşlerini kabul ettirerek, AB’yi aşağıladı” ifadelerini kullandı. ABD’nin gücü hukukun üzerinde tuttuğunu ve kendi çıkarları için uluslararası hukuku ihlal etmeye hazır olduğunu gösterdiğini söyleyen Kostunica, “ABD ve AB uzun vadede olup biteceklerin ve sonuçlarının sorumlusu olacaktır. Sırbistan aşağılanmayı ve güce boyun eğmeyi reddediyor” dedi.
 20. Günümüzde ise Sırbistan yönetimi Kosova’yı tanımamakta ve herhangi bir iletişim kurmamaktadır.
 21. 2001’de Yugoslavya adı tarihe karışırken, son olarak 4 Şubat 2003’de ülkenin resmi ismi Sırbistan-Karadağ haline geldi.
 22. 21 Mayıs 2006 tarihinde yapılan referandumla Karadağ Sırbistan’dan ayrıldı.
 23. Sırbistan Balkanlar üzerinde çalışan kişiler tarafından ‘’Balkanların şımarık çocuğu’’ şeklinde adlandırılmıştır.
 24. Orta büyüklükte bir ekonomiye sahip olan Sırbistan, gelişmekte olan ülke statüsündedir.
 25. 1 Amerikan doları 111 Sırp Dinarı, 1 Türk lirası 19 Sırp Dinarı etmektedir.
 26. Sırbistan’a Nikola Tesla Havalimanı kullanılarak gidilebilmesinin yanı sıra İstanbul-Esenler’den de gidilebilmektedir.
 27. Sırbistan’da çalışmalar yapan TİKA, Maarif ve Yunus Emre Enstitüsü iki ülke arasındaki ilişkileri olumlu yönde ilerlemesini sağlamaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir