Japonya

’27-29′başlıklı içerik sayfası anlatılmak istenen ülkeyle ilgili önemli noktaların belirlenip kısa ve öz cümleler halinde 27 ya da 29 maddede okuyucuya sunulmasıdır.”

 1. Doğu Asya ülkesi olan Japonya 128 milyon nüfusa sahiptir.
  128 milyon nüfusuyla Japonya dünyanın en kalabalık onuncu ülkesidir.
 2. Japon milli bayrağına Hinomaru denmektedir. Bayrak, beyaz fon üzerindeki kırmızı daire güneşi temsil etmektedir.
 3. 378.000 km2 yüz ölçümüne sahip olan Japonya’nın başkenti Tokyo’dur.
 4. Para birimi Yen’dir. ¥
 5. Kuzeyden güneye 300 km alana sahip olan Japonya takım adalar üzerine kurulmuştur. Ülkenin en büyük dört adası Hokkaido, Honshu, Shikoku ve Kyushu’dur.
 6. Japonya ile özdeşleşen Sakura ağacı ilkbahar mevsiminde çiçeklenmektedir.
 7. Aktif fay hatları üzerinde olan ülke deprem, tayfun ve tsunami gibi doğa olaylarıyla sık sık karşılaşmaktadır.
 8. Ülke idari olarak 47 eyalete ayrılmıştır. Bu eyaletler 9 bölgede toplanmıştır: Hokkaido, Tohoku, Kanto, Chubu, Kinki, Chugoku, Shikoku, Kyushu ve Okinawa.
 9. II. Dünya Savaşı’nın ardından çok sayıda insanın çalışmak için kırsaldan kente göç etmesi geleneksel Japon yaşam biçiminde önemli değişikliklere (aile yapısı, eğitim, gelenek vb.) neden olmuştur.
 10. Yaklaşık 600 yıldan bu yana Japon evlerinde kullanılan kalın hasır kaplamalara Tatami denir.
 11. Geleneksel Japon evleri ahşaptan yapılmakta ve tahta direklerle desteklenmektedir.
 12. Japon evlerini batılı evlerden ayıran iki büyük fark vardır. Eve ayakkabıyla girilmez ve odaların en azından birinin zemini Japon tarzı tatami (hasır) kaplıdır.
 13. Japonca’da “yemek” kelimesinin karşılığı gohandır. Gohan aslında haşlanmış pirinç demektir. Ancak, pirinç Japonlar için öylesine önemli bir besindir ki gohan her çeşit yemek anlamında kullanılmaktadır.
 14. Japonya’nın geleneksel kıyafeti kimono’dur. Genellikle ipek kumaştan yapılır; kolları geniştir ve omuzlardan topluklara kadar uzanır. Bele obi adı verilen geniş kemer takılır.
 15. Kimono günümüzde Shichi-Go-San festivali, düğün ve mezuniyet töreni gibi özel günlerde giyilmektedir.
 16. Atom bombası dünyada ilk 1945 yılında Hiroshima’ya atılmıştır. Ancak şehir zamanla toparlanarak Japonya’nın başlıca şehirlerinden olmuştur.
 17. Japonya’da temel eğitim sistemi ilkokul (6 yıl), ortaokul (3 yıl), lise (3 yıl) ve üniversiteden (4 yıl) oluşmaktadır. Zorunlu eğitim ilk ve ortaokul sürecini kapsayan 9 yıllık eğitimdir.
 18. Kağıt katlama sanatı olan origami ilkokuldan itibaren çocuklara öğretilen bir sanattır.
 19. Japonya da halkın kullandığı 3 farklı yazı biçimi vardır. Bunlar: Kanci, Hiragana ve Katakana’dır.
 20. Kanci alfabesi ses ve manayı birlikte taşır. Fonetik bir alfabe olan Kanci alfabesinde ses ve mana arasında mana kurmak daha kolay olduğu için okunması kolay olan bir alfabedir.
 21. Bin seneyi geçkin bir zaman öncesinde Japon halkı neredeyse 50 Kanci karakterine değişiklik yapmış ve yeni oluşan harfler dizisine Kana ismini vermişlerdir. Böylelikle iki fonotit alfabe doğmuştur. (Hiragana ve Katakana)
 22. Japonca Çince’de farklı bir dil olmasına rağmen Japon alfabesini oluşturan ilk karakterler yaklaşık 2000 yıl öncesinden Çin’liler ile yürütülen ilişkiler sonucunda oluşturulmuştur. Öncesinde Japon alfabesinde karakterler yoktu.
 23. Japonya’da dünya çapında faaliyet gösteren pek çok Japon orkestra şefi (Seiji Ozawa gibi), piyanist ve keman sanatçısı yetişmiştir.
 24. 1960’lardan bu yana Japon çocuklarını eğlendiren Japon çizgi filmleri (anime), artık tüm dünyaya ihraç edilmekte ve Astro Boy, Doraemon, Sailor Moon ve Dragonball Z gibi diziler dünya çocuklarının sevgilisi haline gelmektedir.
 25. Yönetmen Hayao Miyazaki’nin Ruhların Kaçışı (Spirited Away) filmi 2003 En İyi Animasyon Oskar’ını kazanmıştır.
 26. Edebiyat alanında ise, Yasunari Kawabata ve Kenzaburo Oe Nobel Ödülü kazanmış Japon yazarlardır.
 27. Japonya’nın milli sporu olan Sumo 1000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Verimli hasada duyulan teşekkürün ifademe biçimi olarak ortaya çıkan Sumo günümüzde hala içinde pek çok törensel ifadeler barındıran bir spor dalıdır.
 28. Geleneksel Japon eskrimi olan Kendo günümüzde birçok alanda başarı elde etmiştir.
 29. İmparator, Japon Anayasası’na göre devletin ve halkın birliğinin sembolüdür. Fakat hükumetle ilgili herhangi bir yetkisi veya karar verme gücü yoktur. İmparatorluk ailesi yurt dışından gelen misafirleri karşılama veya yurt dışına ziyaretlerde bulunma, yaşlı ve engellileri ziyaret etme gibi çeşitli etkinliklerde bulunurlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir