İran

’27-29′başlıklı içerik sayfası anlatılmak istenen ülkeyle ilgili önemli noktaların belirlenip kısa ve öz cümleler halinde 27 ya da 29 maddede okuyucuya sunulmasıdır.” İ

 1. 1.648.195 km2yüz ölçümüyle Ortadoğu ve Batı Asya’da  yer alan İran’ın, komşuları olan Türkmenistan, Azerbaycan, Ermenistan, Rusya, Kazakistan, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, Arabistan, Kuveyt ayrıca Türkiye, Irak, Pakistan, ve Afganistan’dır.
 2. İran yerleşim birimleri bakımından 28 eyalet ve 241 ile  ayrılmaktadır.200 yılı aşkın süredir ülkenin merkez şehri konumunda olan Tahran halen İslam Cumhuriyetinin  başkentidir.
 3. Ülkenin  diğer  önemli şehirleri  Meşhed, İsfahan, Şiraz, Tebriz, Kerman, Urumiye, Yezd olarak sıralanabilirler.
 4. İran para birimi olarak İran Riyali’ni (IRR) kullanıyor.
 5. 1979’da önce şah yönetim sistemi ile yönetilen İran Ayetullah Humeyni ile İran İslam Cumhuriyeti sistemine geçiş yaptı.
 6. İran’ın dini lideri Ayetullah Humeyni, siyasi lideri ise Hasan Ruhani’dir.
 7. İran İslam Cumhuriyeti  bayrağı yeşil, beyaz ve kırmızı  renklerde olup İslam Cumhuriyetinin özel simgesini taşır.
 8. Yeşil ve kırmızı şeritlerden her birinin üzerinde  yan yana  dizilmiş on bir adet (toplam 22 adet) “Allahu Ekber” lafzı yer alır, ortadaki beyaz şeridin tam ortasında yer alan al renkli simge ise “Kelime-i Tevhid” yani “Lailaheillallah” kelimesini temsil eder.
 9. İran’ın nüfusu 2006 yılı istatistiklerine göre 70.049.262 kişi olarak açıklanmıştır.
 10. istatistiklerine göre erkeklerin nüfusu kadınlara göre 1.8 oranla daha fazla olduğu, erkekler ülke nüfusunun yüzde 50.9’unu, kadınlar ise yüzde 49.1’ini oluşturmaktadırlar.
 11. Bu rakamlara göre ülke nüfusunun %68.4’ü şehirlerde ve %13.5 köylerde yaşamaktadır. Göçebe olarak yaşayanların oranı ise %0.1 olarak tespit edilmiştir. Bu rakamlara göre ülke nüfusunun %68.4’ü şehirlerde ve %13.5 köylerde yaşamaktadır. Göçebe olarak yaşayanların oranı ise %0.1 olarak tespit edilmiştir.
 12. İran’da Fars, Lor; Kürt; Azeri, Türkmen ve Beluç gibi  çeşitli ırklara mensup etnik gruplar yaşamaktadır.
 13. Ülkenin resmi dili olan Farsça Hint-Avrupa dillerinin bir koludur. 
  Türkçe ve Farsça arasında ki ortak kelimelerin sayısı 6 binden fazladır.
 14. İran’da Farsça’nın dışında Azeri Türkçe’si, Arapça, Kürtçe vb. dillerle Farsça’nın çeşitli lehçeleri de konuşulmaktadır.
 15. İran’da tarih başlangıcı olarak miladi 622 senesinde Hz.Muhammed (s.a.v)’in Mekke’den Medine’ye hicreti esas alınmaktadır.
 16. Yıl 21 Mart’ta Nevruz bayramıyla başlar ve güneş takvimine göre aylara bölünür.
 17. Nevruz Bayramı İranlıların en büyük bayramlarındandır ve önemli gösterilerle kutlanır.
 18. 21 Mart’ta evlerde Haftsin adı verilen sofralar kurulur ve sin ile başlayan yiyecekler sofraya konulur.
 19. İran halkının büyük çoğunluğu Şia (Caferi) mezhebine bağlıdır.
 20. Kadınlarının kendilerine ait haklardan daha çok yararlanmasına imkan sağlamak  amacıyla 1991 yılında Cumhurbaşkanlığı Kadın İşleri Bürosu kurulmuştur.
 21. Kaynaklar bakımından zengin olan İran’da ilk petrol kuyusunun açılmasından bu yana (1908) 90 yılı aşkın zaman geçmektedir.
 22. Kaynaklar bakımından zengin olan İran’da ilk petrol kuyusunun açılmasından bu yana (1908) 90 yılı aşkın zaman geçmektedir.
 23. Bugün dünyanın tespit edilen  petrol rezervlerinin  %9.2’si (93 milyar varil) İran’da bulunmaktadır.
 24. İran’a yapılan seyahatlerde 90 güne kadar vize istenmiyor.
 25. Abbas Kiyarüstemi, Muhsin Malmelbaf, İbrahim Hatemikiya, Mecid Mecidi, Cafer Penahi ve Asgar Ferhadi dünyaca bilinen önemli İranlı yönetmenlerdendir.
 26. Kadim bir geçmişe sahip olan İran toplamda on dokuz UNESCO Dünya Mirası’na ev sahipliği yapmaktadır.
 27. Coğrafi konumu itibariyle dört mevsim yaşayan İran’ın başta Tebriz, Tiflis ve Şiraz olmak üzere pek çok şehrine yıl boyu turistlerin ilgisi azalmamaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir