Afganistan

’27-29′başlıklı içerik sayfası anlatılmak istenen ülkeyle ilgili önemli noktaların belirlenip kısa ve öz cümleler halinde 27 ya da 29 maddede okuyucuya sunulmasıdır.”

 1. Tam ismi Afganistan İslam Cumhuriyeti olan ülkenin Başkenti Kabil’dir.
 2. Hükumet tipi Başkanlık tipi cumhuriyettir olan Afganistan’da yönetim, yargı ve yasama organlarının başı cumhurbaşkanıdır.
 3. Afganistan Cumhurbaşkanı Dr. Mohammad Ashraf Ghani’dir.
 4. Denize kıyısı olmayan Afganistan Orta Asya ve Güney Asya’nın ortasında bulunmaktadır ve bu iki çok önemli Asya coğrafyanın köprüsü konumunu taşımaktadır. Öte yandan İran gibi Orta Doğu ülkesiyle de sınırı bulunmaktadır.
 5. Afganistan’ın Pakistan, İran, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan ve Çin ile sınırı bulunmaktadır.
 6. Ülke iklim olarak yılda dört mevsimi yaşamaktadır. 
 7. 241652000 km kare alana sahip olan ülke ve arazi büyüklüğü açısından dünyanın 41. ülkesidir.
 8. 34 eyalete sahip olan ülkenin nüfusu 29117000’dır.
 9. 4 milyonluk nüfusuyla ülkenin en kalabalık şehri olan Kabil’den sonra ikinci en büyük şehri Kandahar’dır.
 10. Afganistan halkının %99’u Müslümandır. Müslümanların %90’unun Sünni olduğu bilinmektedir.
 11. Anayasa Kanunu’nun 16. maddesi gereği Darice(Afganistan Farsçası) ve Peştunce Afganistan’ın iki resmi dilidir. Öte yandan bazı bölgelerde çoğunluk tarafından konuşulan Özbekçe, Türkmence, Peşeyice, Nuristanice, Beluçça ve Pamirice de bölgesel olarak Afganistan’ın üçüncü resmi dilleri arasında yer almaktadır.
 12. Afganistan’ın resmi para birimi olan Afgani kullanılmaktadır. 1 Türk Lirası 23 Afgani yapmaktadır.
 13. Afganistan İslam Cumhuriyeti’nin yasama organına (Parlamento) Ulusal Konsey de denilmektedir.
 14. Afganistan hükümeti 25 bakanlık, başsavcılık, merkez bankası, milli istihbarat başkanlığı ve diğer bazı başkanlıklar ve kamu alanlarından oluşur, hükümetin başında ise cumhurbaşkanı bulunur.
 15. Bakanlar, başsavcı, merkez bankası başkanı, milli istihbarat başkanı ve anayasa mahkemesi üyeleri cumhurbaşkanı tarafından güven oyu için meclise sunulan ve güven oyuyla göreve başlayan kişilerdir.
 16. Ülke ekonomisinin %80’nini tarım ürünleri oluşturmaktadır.
 17. İhraç edilen tarım ürünlerinin başında haşhaş, meyve, fındık, yün ve pamuk gelmektedir.
 18. Dünyadaki afyonun yüzde 90’ı Afganistan’da üretilmektedir.
 19. Tarih boyunca sıkça bayrak değişikliğine giden Afganistan’ın 26 Ocak 2004 tarihinde günümüzde kullanılan bayrağı resmileştirilmiştir.
 20. Afganistan bayrağı üç dikey şeritten oluşup; siyah, kırmızı ve yeşil renkleri barındırır. Bayrağın ortasına beyaz renkli bir mescid vardır. Mescidin üstünde ‘La ilahe illallah Muhammeden Rasulullah’ yazılıdır. Bayrakta bulunan kırmızı renk akan kanları, siyah renk hüzünlü tarihi, yeşil renk ise geleceğe umutla bakabilmeyi temsil etmektedir.
 21. Dünyanın en sert coğrafi koşullarından birine sahip olan Afganistan’ın üçte ikisini dağlarla kaplı. Yer yer 6 bin metre yüksekliğe çıkan dağlar ülkede ulaşım, iletişim ve ticareti zorlaştırıyor.
 22. Doğal kaynaklar bakımından oldukça zengin olan ülkede kömür ve demir yataklarının yanı sıra bakır, kurşun, berilyum ve çinko bulunuyor. Ancak ekonomik sebeplerden dolayı bu imkanlar kullanılamıyor.
 23. Afganistan, dünya tarihinde yabancı ülkeler için Hindistan’ın zenginliklerine ve Körfez’in sularına ulaşmanın bir yolu oldu. Bu nedenle Afgan halkları tarih boyunca istilalarla mücadele etti.
 24. Ticaretin kesişim noktalarından birinde yer alan Afganistan, bu stratejik konumu nedeniyle İranlılar, Yunanlar, Araplar, Moğollar, İngilizler ve Sovyetler gibi çeşitli ulusların istilasına uğradı.
 25. Günümüzde hala Afganistan’da merkezi otorite ülkenin tamamına egemen değil.
 26. Güvenlik sorunu devam eden ülkede hala büyük çoğunluğu ABD’li 80 binin üzerinde yabancı asker var.
 27. Afganistan hükumetinin elinde olan bölgelerde kız erkek fark etmeksizin okula gitme zorunluluğu vardır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir