Türkiye

Şüphesiz Türkiye hakkında pek çok yorumda bulunabiliriz. Yorumlarımızı sahip olduğumuz kimlikler, içinde yetiştiğimiz sosyal çevre ya da bir anda belirleyemeyeceğimiz pek çok etken şekillendirir. Asıl meselenin sahip olduğumuz çok renklilik ve çok sesliliği zenginlik olarak görmek olduğunu düşünenlerdenim. Eğitimci Zeliha Kaya ile yapmış olduğum söyleşide bunlara dikkat çekmeye çalıştım. Keyifli okumalar.

Kendinizi tanıtır mısınız?
Zeliha kaya. Eğitimciyim, şu an ki mesleğim öğretmenlik olup ayrıca sosyoloji alanında öğrencilik hayatıma devam ediyorum.

Sizce bu vatanı yaşanmaz bulanlar bu vatanı yaşanmaz kılanlar mıdır?

Yaşadığı coğrafyayı yaşanmaz bulanların haklı bir çok nedeni olabilir. Ancak yaşanılır hale kim getirecek peki? Belki bu sorunun cevabını verdiklerinde anlayabiliriz. Eğitim insan hakları,ekonomi vb. Bir çok sorun dünyanın problemi. Sorunlara biraz daha geniş açıdan bakıldığında bir sorundan kaçarken aslında bu tüm insanlığın problemi olduğunu görürsünüz. İnsan vatan, toprak ,bayrak,din gibi manevi değerlerinin kuvvetli olması aslında bir çok çözümü de beraberinde getiriyor. Küreselleşen dünyada sınırların sınırsızlığı beraberinde emeksiz ve kısa yoldan özgürlük anlayışı ve var olanı kabullenmeme ya da kullan at tüketimi ile sınırlarını aşan bir toplum yapısına doğru ilerliyor. Dünya sınırlı insanın tüketimi ise sınırsız. Daha çok hak ve daha çok özgürlük. Peki ya bireysel ya da toplumsal şikayetlerin ortadan kalkmasına katkı mı sağlamalı yoksa yaşanılacak bir ortam olmadığı için daha yaşanılmaz hale getirmek için kaos mu çıkarmalı? Toplumlar değişime uğradıklarında var olan sorunların çözümünü bulunurken diğer taraf da bu yeni sistemin yeni problem doğuracağı gerçeği yadsınmamalı. Önemli olan toplumların varoluş ve yok oluş sistemlerinin bu olduğu kabulünü bilmeleri.Tıpkı her dönemin sorun ve problemlerinin olduğunu ve eleştirilerin yapıldığını tarihten öğrendiğimiz gibi.

Türkiye’ye gelen bir turist olsaydınız sizi en çok neyin varlığı şaşırtırdı?

Beni şaşırtan tarihi ve güzelliği olabilir.

Türkiye’ye sığınan mülteciler ve halk arasında yaşanan problemleri nasıl yorumluyorsunuz?

Tarih ve toplumsal genetiğimize bakıldığında sömürü ve işgal altında yaşamayan geçmişimiz olmadığından bugün bunu anlamanın zor olduğunu düşünüyorum ve hak veriyorum. Yalnızca bu konuda tek referansımız manevi değerler,devlet geleneği ve vicdan ölçüsü olduğunu düşünüyorum. Bunun içinde politik alt yapının hazırlanması ise toplumun mültecileri daha anlayışla karşılamalarına zemin hazırlayacaktır.

Gençlerle bir aradasınız sizce gençlerin bir hayali/rüyası var mı? Neden?

Gençlerin hayallerinin olduğunu düşünüyorum ancak sınıf ve statü farklarına göre değiştiği için genele vurmak pek mümkün değil.

Her millet kendi topraklarının ‘cennet vatan’ olduğunu iddia eder bu görüşe katılıyorsanız size bunu düşündüren sebepleri açıklar mısınız?

Her milletin böyle düşündüğünü sanmıyorum. Kimse yaşadığı coğrafyayı seçemiyor İbn Haldun’un dediği gibi coğrafya kaderdir. Büyürsünüz yetişkin olursunuz ve şansınız varsa kendi vatanınızı seçersiniz ya da zaten kendinizi ait hissettiğiniz topraklarda doğduysanız vatanım dersiniz. Bunu düşündüren sebep ise kendini ait hissetme ve sevgi duygusu diye düşünüyorum.

Bu topraklarda bir gün her şey çok güzel olur mu?

Bu topraklara ve tarihi köklerinizle barışık olmanızla ilgili bir konu. Toplumlar doğar büyür ve ölür. Her yok olan toplum yeniden köklerinden gelen güç ile doğar bu yaşam döngüsüdür. Geçmişinizde güzel günler yaşadıysa atalarınız bu topraklarda  sizde yaşayacaksınız demektir. Önemli olan kim olduğunuzun bilincinde olmak. Siz görmeseniz bile gelecek neslin güzel günlerini siz şimdiden onların göreceği güzel günlerin zeminini hazırlarsınız. Doğuşta, Zafer gününde olmazsınız belki ama ona giden yolda zemin olursunuz. Toplumların yükseliş ve çöküş dönemleri olduğundan her zaman her şey çok güzel olacak diyemeyiz. Bu iki dönemin olacağı gerçeğini kabul edip nasıl emek verdiğiniz ve nasıl bir duruşa sahip olduğunuz önemlidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir